Srebro – trenutno dobra investicija
Sa investicione tačke gledišta, plemeniti metali su godinama bili veoma željena roba. Srebro i zlato su veoma traženi ne samo zbog svoje lepote, već i zato što su unosna opcija za ulaganje. Iako srebro nije toliko popularno kao zlato, ono je u stvari trenutno pametna i praktična investicija. Međutim, kako je investiciono srebro pod stalnom senkom zlata, na njegovu cenu utiče svaki pokret na tržištu zlata i valuta.
Ipak, ako razmišljate o srebru kao investicionoj opciji, treba da znate da ono ima potencijal da donese lepe prinose. Poslednjih godina primetan je značajan porast ponude i potražnje za ovim plemenitim metalom. Dakle, ulaganje u srebro može biti mudar izbor.
Iako je tačno da zlato stalno daje izuzetne prinose, srebro je preuzelo vodeću ulogu u povratu ulaganja[1]. Naravno, pitate se kako je srebro nadmašilo zlato u pogledu prinosa. Naime, većina investitora danas zna da je 2010. godine zlato dalo prinos od 25%. Vrlo malo njih zna da je srebro dalo prinos od 80-85% u istoj finansijskoj godini.
Izvor grafikona: kitco.com
Povećanje cena srebra je prilično novi trend. Kao što se već zna, jedan od najvećih uzroka rasta cena srebra je njegova ogromna upotreba u različitim industrijama. Zahvaljujući tome, njegova popularnost raste iz dana u dan, kao i cena.
Inače, to je dugoročna opcija ulaganja koja može da da dobar povrat. Plemeniti metali se kupuju u cilju čuvanja sredstava za budućnost i zaštite od finansijske nestabilnosti i inflacije. Otuda je srebro prilično popularno, posebno kod stanovništva nižih primanja. Taj novi trend je počeo zbog ograničene ponude srebra i potražnje bez presedana u industrijama širom sveta.
Trenutno stanje na tržištu investicionog srebra
Plemeniti metali poput zlata, srebra i paladijuma snažno se bore protiv globalnog trenda pada cena metala. Prošlog meseca, Metal Miner[2] je izvestio da je globalni indeks plemenitih metala pao za 3,77% između juna i jula. Međutim, 20. jula cene zlatnih poluga su počele da rastu. Ubrzo nakon toga, cene srebrnih poluga su takođe započele uzlazni trend.
Prošlog meseca, Fed-ovo povećanje kamatnih stopa je blago uticalo na rastuću inflaciju, iako inflacija i dalje predstavlja značajni izazov. Malo je rano da se prognozira kako će investitori reagovati, ali postoje neka predviđanja.
Na primer, neki stručnjaci smatraju da bi investitori mogli da počnu da gledaju na zlato i srebro kao na ,,osiguranje“. Drugi predviđaju da će ih tretirati kao priliku za investiranje – šansu da pretvore valutu u nešto što će u budućnosti dobiti na vrednosti.
Pravo pitanje je da li plemeniti metali mogu da izdrže tako intenzivnu inflaciju. Na sreću, mnogi investitori su optimisti. Kao što je poznato, recesije su se istorijski pokazale kao neprocenjive za investitore u plemenite metale.
Hoće li investiciono srebro napredovati bolje od zlata?
Tradicionalno, zlato je bilo najzastupljenije na tržištu plemenitih metala, ali srebro ga sada sustiže. Tačno je da su tržišta srebra istorijski mnogo nestabilnija od zlata. Ipak, trenutno postoji više globalne potražnje za srebrom zbog sve veće upotrebe. Ovaj plemeniti metal ima mnogo primena, od sistema za filtriranje vode i solarnih panela do rendgenskih filmova i medicinskih alata. Ovo daje investicionom srebru prednost u odnosu na zlato u smislu potražnje.
Trenutno nema tehničkih nagoveštaja da će srebro zaista nadmašiti zlato po rastu cena, čak i uz julski rast plemenitih metala. U sredu je odnos zlata i srebra dostigao svoju najvišu tačku od 1990. godine. Interesantno je da su se SAD te godine takođe suočile sa recesijom.
Na kraju krajeva, samo će vreme pokazati da li će se plemeniti metali potvrditi kao sigurno utočište za investitore. Naravno, mora da se desi oluja pre nego što procenimo kvalitet skloništa.
[1] Povrat ulaganja (ROI) = Metrika koja procenjuje profitabilnost / zarada pre kamate i poreza