Cena zlata u porastu, inflacija i Ukrajinska kriza
Cena zlata u porastu / Inflacija i ukrajinska kriza
Kako kriza u Ukrajini ne pokazuje znakove jenjavanja, uprkos oštrim sankcijama nametnutim Rusiji, međunarodna ekonomska i politička nesigurnost eskalira. Berze su pod udarom, a inflacija i dalje raste. Kao rezultat toga, investitori hrle u sigurna utočišta i zahtevaju više investicionog zlata, pošto se smatra da je zlato sigurnije od ostalih aktiva u vreme ekonomske turbulencije.
Spot cena zlata je skočila 1.5% do $1.998,37 za uncu, pošto je nešto ranije dostigla vrednost od $2.000,69, a što je najviše u poslednjih 18 meseci. Priliv kapitala u EFT-ove zlata se povećava, tako da je “SPDR Gold Trust”, najveći svetski zlatni berzanski fond, porastao za 0.4% do 1.054,3 tone – najviše stanje od marta 2021.
Uz to, zlato je u prošloj nedelji poraslo za $74.90 po unci, što je porast od 4.3264%. A od 31. januara 2022. cena je porasla za više od 10%. Srebrni fjučersi su takođe skočili za 1.5%.
Cena plemenitog metala paladijuma je takođe dostigla svoj vrhunac usled neizvesnosti da li će Rusija, koja je zaslužna za 40% rudarenja i proizvodnje, nastaviti da dostavlja taj metal neophodan za proizvodnju katalizatora za automobile. Spot cena paladijuma je porasla za 5.3% do $3.169,46 za uncu.
Politika centralnih banaka i kupovina zlata
Dok su se igrači na tržištu skoncentrisali na događaje u geopolitici, prisutna je i nervoza oko potencijalnih monetarnih politika centralnih banaka. Rastući pritisak inflacije, uz porast cena energenata i robe, bi mogao da izazove banke da kupuju zlato kako bi zaštitile svoj kapital od gubitka vrednosti.
Prema navodima Kitco-a (jednog od vodećih trgovaca plemenitim metalima), Ruska centralna banka je najavila kupovinu domaćeg zlata posle pauze od dve godine. Cilj je da se finansijski stabilizuje domaće tržište koje je trenutno pod pritiskom međunarodnih ekonomskih sankcija. Međutim, neki analitičari tvrde da postoji verovatnoća da će Rusija ubrzo krenuti i sa prodajom, obzirom da treba namiriti troškove skupe vojne operacije u Ukrajini.
Rusija nastavlja da uzurpira svoje tržište zlata
To potvrđuje i Načelnik Strategije za metale, NIki Šilds iz MKS PAMP-a, švajcarske platforme za trgovinu plemenitim metalima, koji je izjavio da će ,,Rusija nastaviti da uzurpira svoje tržište zlata da bi povećala svoj vojni budžet ali i da bi monetizovala to zlato po potrebi”. Međutim, mogućnost potencijalno velike ruske prodaje zlatnih resursa izaziva nemir na svetskom tržištu, naročito ako rublja izgubi još na vrednosti.
Prethodnih godina Rusija je povećavala svoje rezerve zlata, a prošle godine vrednost ruskih zlatnih rezervi je premašila njihov dolarski fond po prvi put u istoriji i trenutno stoji na 22.9% od ukupnih deviznih sredstava. Pretpostavlja se da je strategija i krajnji cilj predsednika Vladimira Putina de-dolarizacija ruske ekonomije.
Međunarodno tržište će sigurno ostati nestabilno dok igrači na tržištu ne procene implikacije rusko-ukrajinske krize na lanac snabdevanja, i na stav centralnih banaka u vezi monetarne politike.
Sve u svemu, inflacija će sigurno nastaviti da raste do još većeg nivoa pod pretpostavkom da neće uskoro doći do raspleta rusko-ukrajinske krize. Ako se pokaže da je ta pretpostavka tačna, lako može da se očekuje da u nekoj skorijoj budućnosti investiciono zlato premaši svoju do sada najveću vrednost od $2088 i dostigne i svoju novu rekordnu cenu.
https://www.kitco.com/commentaries/2022-03-04/Inflation