Čuvanje novca u zlatu
Ekonomisti i tržišni profesionalci vide čuvanje novca u zlatu kao diversifikator portfelja i potencijalnu zaštitu od inflacije. Zlato je takođe sigurno utočište kada se ekonomija pogorša, a cene akcija i obveznica trpe. Ipak, da li ćete ulagati u zlato zavisiće od vaših individualnih okolnosti i izgleda na tržištu.
Iako zlato više ne podržava američki dolar (ili druge svetske valute do sada), ono i dalje ima značaj u današnjem društvu. Ovaj plemeniti metal je i dalje ključan za globalnu ekonomiju.
Da bi se ovo potvrdilo, treba samo pogledati delovanje centralnih banaka i finansijskih institucija. One su odgovorne za držanje skoro jedne petine svetske ponude nadzemnog zlata. Poret toga, nekoliko centralnih banaka je u poslednje vreme toliko povećalo svoje zlatne rezerve, da to odražava zabrinutost za dugoročnu globalnu ekonomiju.
Zlato čuva imovinu
Razlozi važnosti zlata u savremenoj ekonomiji zasnivaju se na činjenici da je ono uspešno čuvalo imovinu generacijama. Isto se, međutim, ne može reći za valute denomirane na papiru. Da bi se ovo stavilo u perspektivu, razmotrimo sledeći primer:
Početkom 1970-ih, 1 unca zlata je vredela 35 dolara. Ukratko, izgubili bismo znatnu količinu svog bogatstva da smo odlučili da zadržimo 35 dolara umesto jedne unce zlata jer je vrednost zlata porasla. Vrednost dolara je narušena inflacijom.
Zlato kao zaštita od dolara
Činjenica je da je čuvanje novca u zlatu još važnija u ekonomskom okruženju u kojem su investitori suočeni sa padom valuta i rastućom inflacijom. Istorijski gledano, zlato je služilo kao zaštita od oba ova scenarija. Sa rastućom inflacijom, zlato obično dobija na vrednosti.
Učinak cene zlata u 2022.
Postoji direktna korelacija između cene zlata i američkog dolara jer se zlatom globalno trguje uglavnom u američkim dolarima.
Očekivalo se da će 2022. godine rekordno visoka inflacija i spor globalni ekonomski rast dovesti zlato do novih rekordnih nivoa.
Međutim, na učinak zlata u odnosu na američki dolar uticalo je povećanje kamatnih stopa u SAD. To je gurnulo indeks dolara na 20-godišnji maksimum.
Skoro svaka druga valuta, širom sveta, oslabila je u odnosu na dolar 2022. Kao rezultat toga, investitori van SAD su gledali na zlato kao na zaštitu od inflacije.
Dok su investitori u SAD zabeležili rast povrata ulaganja u zlato od 0,4% u 2022. godini, ovaj plemeniti metal je zabeležio prinos od preko 10% u odnosu na indijsku rupiju, funtu sterling, japanski jen i tursku liru.
Grafikon: Povrat ulaganja u zlato u 2022. u različitim valutama
Prognoza za investiciono zlato u 2023.
Nekoliko analitičara predviđa rekordne vrednosti za zlato u 2023. jer se očekuje da će američki Fed usporiti tempo povećanja stopa. Očekuje se da će cena zlata biti podržana i sve većom potražnjom centralnih banaka koje žele da diversifikuju devizna sredstva i smanje izloženost dolaru.
Pored toga, zlatne poluge i kovanice bi trebalo da ostanu u velikoj potražnji zahvaljujući ekonomskom oporavku u Kini. Kina je i najveće tržište na svetu po potrošnji zlata.
U svakom slučaju, čuvanje novca u zlatu je globalni trend koji je u porastu.
Prema Goldman Saksu, očekuje se da će se cena zlata kretati oko $1.860 za uncu do kraja 2023.