Cena zlata nadmašuje inflaciju
S obzirom da je inflacija glavna tema na finansijkim tržištima 2023. godine, mnogi investitori se pitaju: Da li cena zlata nadmašuje inflaciju i kako da investiram u nešto što nadmašuje inflaciju?
Trenutno nije lako pronaći nešto što je sigurno utočište za nadmašivanje stope inflacije do oko 7%. Jedino oružje centralnih banaka u borbi protiv inflacije je podizanje kamatnih stopa. Opet, zna se da su više kamatne stope obično loše za skoro svaku investiciju.
Više stope znače da štedni računi postaju privlačniji. Troškovi hipoteke rastu, što gura višak gotovine u vraćanje kredita. Tržišta nekretnina trpe zbog pada kapaciteta zaduživanja. Tržište akcija izgleda manje atraktivno jer prinosi od dividendi počinju da se smanjuju. Tržišta obveznica se rasprodaju da bi prinose uskladili sa višim stopama. Ništa od ovoga nije dobro ni za spekulacije ni za ulaganje.
Ali šta je sa zlatom?
S obzirom da tržište zlata tek treba da zaista pozitivno reaguje, mnogi investitori se pitaju da li ono zaista može da nadmaši inflaciju. Do sada se u 2023. vidi da se zlato ponaša prilično tromo. Ali kada se uporede zlatne performanse sa više valuta, to daje pozitivniju sliku.
Ako pogledamo učinak kalendarske 2022. godine u više valuta, zlato se prilično dobro pokazalo kao zaštita od inflacije u skoro svemu osim u američkim dolarima. U ovom periodu cena zlata je nadmašila gotovinu za značajan iznos u većini valuta.
Problem sa štednim računima u pokušaju pobede inflacije je taj što je skoro garantovano da se ide unazad. Čak i ako je stopa štednje bila visoka kao zvanična stopa inflacije, kamata se klasifikuje kao oporezivi prihod. To znači da mora da se uzme u obzir prinos bez poreza.
Sa inflacijom koja je rasla u mnogim zemljama u protekloj godini, videla se velika snaga američkog dolara. Prošle godine američki dolar je delovao kao krajnje sigurno utočište, što je verovatno uznemirilio mnoge američke investitore u zlato. Međutim, ako izbor sigurnog utočišta opet postane zlato, može da se očekuje mnogo pozitivnija godina za ovaj žuti metal.
Zlato je sigurno efikasna zaštita od inflacije za valute koje doživljavaju hiperinflaciju. Donji grafikon prikazuje povećanje cene zlata u turskoj liri u poslednjih pet godina. Cena zlata nadmašuje inflaciju i porasla za 174% u poslednje dve godine, time je zaštitila lokalne investitore od užasne stope inflacije koja trenutno iznosi 57%.
U pet godina, cena je porasla za 588%.
Grafikon: Porast cene zlata u turskoj liri u pet godina
Čak ni sama centralna banka Turske nema poverenja u sopstvenu fiat valutu, jer su bili najveći kupac zlata 2022. godine, dodajući 103 tone svom bilansu. Čak su dodali još 23,3 tone u januaru 2023. i sad su drugi na listi posle Kine po najvećim neto otkupima zlata u proteklom tromesečju.
U očajničkom pokušaju da podrži njihovu propalu valutu i bankarski sistem, centralna banka Turske se okreće najstarijoj valuti kojoj se najviše veruje, zlatu.
Zlato kao najvažnije sredstvo za zaštitu od inflacije na dugi rok
Istorijski gledano, zlato je zadržalo svoju poziciju kao najlakše i najvažnije sredstvo za zaštitu od inflacije na dugi rok. Cena zlata nadmašuje inflaciju, jer često raste brže od zvaničnih stopa inflacije.
Uprkos donekle lošoj 2022. godini (posebno u dolarima), postoji nekoliko razloga zašto bi zlato moglo mnogo bolje da se pokaže u 2023.
Šta će pokrenuti zlato u 2023?
Gledajući unapred, vidimo dva glavna pokretača za zlato ove godine.
Prvi pokretač je snažna potražnja centralnih banaka. Drugi je ekonomska kriza koja primorava centralne banke da preokrenu smer monetarne politike i pređu na ublažavanje ranije nego što većina očekuje. To je takozvani „pivot centralne banke“.
Kao što je već navedeno, potražnja centralnih banaka je prošle godine dostigla nove rekorde, što ima savršenog smisla. Sa porastom nivoa inflacije, zlato je odlična alternativa za centralne banke da diversifikuju svoja devizna sredstva/rezerve. Ova potražnja centralnih banaka je pomogla da cena zlata zadrži donji prag prošle godine.
Pošto se ne očekuje drastičan pad inflacije ove godine, ova potražnja će da se nastavi.
Grafikon: Kupovina centralnih banaka u 2022. bila je najveća u istoriji
Drugi pokretač je neizbežna ekonomska kriza koju stvaraju upravo ljudi koji pokušavaju da je spreče. Ironija iza poteza centralnih banaka u pokušajima da se bore protiv inflacije je u tome što će one nesumnjivo dovesti do velike kreditne krize. Ta kreditna kriza će opet dovesti do ekonomskog šoka koji bi mogao nadmašiti globalnu finansijsku krizu.
Zašto? Nivoi globalnog duga danas su daleko gori nego u vreme svetske finansijske krize. Nije rešeno nijedno od početnih problema koji su izazvali poslednju krizu. Centralne banke su jednostavno pokrenule najlakšu monetarnu politiku viđenu u istoriji, sa nultim ili negativnim gotovinskim stopama i mnogo kvantitativnog popuštanja. Ovo je pomoglo da se izgradi najveći dužnički balon koji je svet ikada video.
Svaka od poslednje tri recesije u SAD dogodila se ubrzo nakon ciklusa povećanja stope. Ova najnovija recesija je i veća i brža od ciklusa povećanja 2008. koji je razbio mehur stambene krize u SAD.
Iako recesija još nije zvanično počela, već se mnogi stanovnici bore pod teretom viših troškova života u kombinaciji sa sve većim otplatama hipoteka.
Sa nadolazećom recesijom, biće izvršen veliki politički pritisak na centralne banke da prerano zaustave svoj ciklus povećanja i puste inflaciju da učini svoje. Kada se to dogodi, doćiće do eksplozivnog porasta potražnje za zlatom u svakom pogledu.
Nedavne promene cena svakako idu u prilog lokalnim investitorima.
Još ima vremena, ali neće biti iznenađujuće ako se cena zlata ove godine vrati na vrhunske vrednosti svih vremena.