Cena zlata raste na povlačenju dolara
Cena zlata je posle nekih gubitaka u utorak porasla kako je dolar popuštao. U međuvremenu, investitori su tražili više jasnoće u pogledu stava monetarne politike američkog Fed-a. Spot zlato je poraslo za 0,2% na $2.001,09 po unci. Fjučersi zlata su porasli za 0,2% na $2.011,10.
Uzimajući u obzir nove tržišne podatke, trebalo bi očekivati da će se zlato konsolidovati u rasponu od $1.980 do $2.020. Indeks američkog dolara je bio za 0,1% niži i učinio zlatne poluge jeftinijim za kupce iz inostranstva.
Spot cena srebra je pala za 0,4% na $25,02 po unci, platina za 0,1% na $1.046,55, a paladijum za 0,2% na $1.562,26.
Pozitivni tržišni podaci i novo povećanje kamatne stope
Cena zlata je u ponedeljak pala na najniže vrednosti u dve nedelje. To je nakon što su podaci pokazali da je proizvodna aktivnost povećana po prvi put u poslednjih pet meseci. Poverenje američkih graditelja porodičnih kuća se poboljšalo četvrti mesec zaredom u aprilu. Ovi podaci su pojačani očekivanjem povećanja kamatne stope od strane Fed-a na majskom sastanku. Tržišta se klade sa 86,7% šanse za povećanje od 25 baznih poena u maju.
Uprkos poslednjem povlačenju prinosa na američki dolar i obveznice trezora, optimistična statistika SAD-a pridružuje se opkladama Fed-a da ojačaju dolar, što zauzvrat dovodi u pitanje cene zlata. Američki tržišni indeksi su bili u porastu dok su podaci o američkim potrošačima u petak pokrenuli povlačenje cene zlata sa višednevnog maksimuma.
Zlato se smatra zaštitom od inflacije i ekonomske neizvesnosti, ali više kamatne stope umanjuju privlačnost poluga koje ne daju prinos. Tržište će sada da se fokusira na komentare Fed-a ove nedelje pre nego što se uđe u period tišine od 22. aprila do sastanka Fed-a 2-3 maja.
Cena zlata se oporavlja na povlačenju američkog dolara
Uz to, indeks američkog dolara se spustio na 102,00 pošto su prinosi na 10-godišnje i dvogodišnje obveznice trezora prekinuli trodnevni uzlazni trend. Imali su blage gubitke od oko 3,60% i 4,18% respektivno.
Gornja granica američkog duga
Trenutno vlada oprez uoči objavljivanja plana gornje granice američkog duga, koji će biti objavljen u sredu. To dovodi u pitanje jačinu američkog dolara, a istovremeno mami kupce zlata. Recimo, Kristin Lagard, predsednica Evropske centralne banke ima ogromno poverenje u to da SAD neće dozvoliti da zemlja ne otplati svoj dug.
Zlato ipak i dalje gleda ka rekordu uz pomoć kineske ekonomije
Put zlata ka rekordnoj teritoriji i dalje je prisutan. U međuvremenu, ekonomski oporavak najvećeg potrošača zlata, Kine, ubrzao se u prvom kvartalu. Bruto domaći proizvod zemlje porastao je za 4,5% na godišnjem nivou, nadmašivši očekivanja. U prvom kvartalu je porastao za 2.2%.
Optimistični ekonomski rezultati Kine podstiču tržište zlata.
Pošto su videli početne reakcije zlata na bruto domaći proizvod Kine u prvom kvartalu, trgovci zlata bi trebalo da sačekaju martovski izveštaj o tržištu nekretnina u SAD. Tako bi na odgovarajući način predvideli kretanje cena u toku dana. Međutim, velika pažnja će biti posvećena razgovorima oko gornje granice američkog duga i Fed-a. Nedavna politika američke centralne banke je omogućila da se američki dolar oporavi i utiče na cenu zlata.
Grafikon: tehnička analiza cene zlata
Cena zlata raste unutar jednomesečnog kanala bikovskog trenda, što sugeriše ukupni zamah rasta. Međutim, najnoviji prekid podrške, kao i najnoviiji signali konvergencije i divergencije pomičnog proseka (MACD) ka dole, daju nadu prodavcima zlata.
Uz to, donja linija navedenog kanala, oko $1.964, prethodi vrhuncu iz februara 2023. od oko $1.960, i tako ograničava kratkoročan pad cene zlata.
Gornja linija navedenog kanala, blizu $2.045 može da deluje kao poslednja odbrana cene zlata pre nego što je usmeri ka prethodnom vrhu oko $2.070. Ipak, rekord svih vremena od oko $2.075 zabeležen 2020. godine deluje kao poslednja odbrana prodavaca zlata.
Cena zlata ostaje čvrsto unutar formiranog uzlaznog bikovskog grafikona, uprkos povlačenju cene.