Cena srebra pod pritiskom zbog Fed-a
Cena srebra nastavlja da klizi bez jasne podrške na kojoj bi mogla da se zadrži. Cena je sada pala na oko $21,50 po unci, što je najniži nivo u dva i po meseca.
Izgledi su da će Federalne rezerve, kao i druge centralne banke širom sveta, nastaviti da povećavaju svoje referentne kamatne stope duže nego što se ranije očekivalo. Ova njihova borba protiv tvrdoglavo visoke inflacije, dovela je do toga da je srebro kažnjeno nedostatkom prinosa.
Ista dinamika se dešavala većim delom 2022. godine kada je Fed prvobitno najavio prelazak na agresivniju monetarnu politiku. To je navelo srebro da krene u višemesečni pad od aprila do septembra.
Kada je tržište počelo da preispituje koliko dugo će Fed nastaviti da povećava stope, srebro je uspelo da se oporavi tokom poslednjeg kvartala 2022.
Razočaravajuće performanse u februaru 2023. podsećaju na to koliko je srebro osetljivo na akcije Fed-a koji je još jednom uticao na njegove cene. Međutim, jaki fundametnalni izgledi ovog metala bi trebali da izazovu znatno višu cenu od one sa kojom se trenutno trguje.
Za hrabrog investitora, ovomesečni padovi predstavljaju idealnu priliku za kupovinu. Međutim, trenutne kratkoročne prognoze očekuju još gubitaka pre nego što tržište bude spremno za sledeći uspon srebra.
Deficit srebra i industrijska potražnja
S obzirom da se industrija suočava sa višegodišnjim kontinuiranim deficitima, snažnim rastom industrijske potražnje i neelastičnom ponudom, cena srebra bi mogla da ide ka snažnoj korekciji naviše u skoroj budućnosti.
Ključni nalazi analize tržišta srebra:
- Tržište srebra se trenutno suočava sa višegodišnjim deficitom ponude, velikom industrijskom tražnjom i neelastičnim snabdevanjem. To bi moglo da dovede do jake korekcije cene naviše u narednim godinama.
- Sve veća primena srebra u energetskoj tranziciji i automatizacija automobilske industrije, kako se prelazi na EV, će poboljšati stratešku ulogu srebra u globalnoj ekonomiji u budućnosti.
- Tržište srebra je fino izbalansirano do 2027. godine kada će ponovo da pređe u velike deficite jer se ponuda smanjuje, a industrijska potražnja nastavlja da raste.
- Srebro je suštinska komponenta u mnogim industrijama, uključujući električne prekidače, solarne panele, katalizatore za proizvodnju hemikalija i skoro svaki elektronski uređaj.
- Investiciona potražnja bi mogla da igra glavnu ulogu u regulisanju cena srebra u narednim mesecima i godinama.
Ovaj plemeniti metal igra ključnu ulogu u mnogim industrijama. Srebro je savršena supstanca za premazivanje električnih kontakata, poput onih u štampanim pločama, zbog svoje visoke električne provodljivosti i izdržljivosti.
Njegova jedinstvena svojstva čine ga gotovo nezamenljivim, a ima i širok spektar primena. Skoro svaki računar, mobilni telefon, automobil i uređaj sadrže ovaj plemeniti metal, što ga čini vrednim elementom u proizvodnoj industriji.
RFID sistemi (identifikacija putem radio frekvencije)
Na primer, čipovi uređaja za identifikaciju putem radio frekvencije (RFID – Radio frequency identification) zamenjuju barkodove na mnogim artiklima u supermarketima i zalihama u lancu snabdevanja, a tanke antene čipova se sastoje od naprskanog srebra.
Fotonaponska oprema
Jedna od najvažnijih oblasti rasta potražnje za srebrom je njegova upotreba u fotonaponskoj opremi. Fotonaponska energija je trenutno vodeći izvor zelene električne energije.
PV (photovoltaic-fotonaponsko) tržište je pokazalo svoju otpornost 2020. godine, uprkos zastoju ekonomije zbog pandemije. Ovo tržište nastavlja da raste, a procenjeno je da je 2021. godine po prvi put ukupna količina snage premašila 130 gigavata.
Upotreba srebra u fotonaponskoj opremi porasla je za 13% na 113,7 miliona unci (Moz) u 2021. i 12% na 127,0 Moz u 2022. kako je broj globalnih solarnih instalacija porastao.
Prognoze Instituta za srebro za fotonaponsku industriju
Prema Institutu za srebro, očekuje se da će se količina fotonaponskih instalacija povećati za 80-100% u narednih 4-5 godina, pri čemu će godišnja potražnja za srebrom za fotonapske instalacije dostići 200 Moz do 2026. godine, skoro 20% trenutne potražnje.
Instalacije solarnih panela su porasle za 300% između 2013. i 2021. godine, dok je efikasnost u smanjenju opterećenja smanjena za 45%, što je rezultiralo neto povećanjem potražnje za srebrom od 125%.
Tržište srebra će se sigurno suočiti sa velikim deficitima u narednim godinama.
Pod pretpostavkom da nema neto kupovine ili prodaje proizvoda kojima se trguje na berzi (ETP-ovi), tržište će biti fino izbalansirano do 2027. godine. Tada se očekuju značajni deficiti kako se ponuda smanjuje a industrijska potražnja nastavlja da raste.
Cena srebra bi tada trebalo da se koriguje na više.
Prognoze za automobilsku industriju
Iako Institut za srebro nije tako agresivan u svojim prognozama za rast potražnje u automobilskoj industriji, oni ipak predviđaju da će se skoro 90 miliona unci srebra godišnje apsorbovati u automobilskoj industriji do 2025. godine, što je rast od 50% u odnosu na 2021.
Motorna vozila postaju sve kompjuterizovanija kako se ogroman tehnološki napredak ugrađuje u savremena vozila. Srebro igra vitalnu ulogu u njihovom radu.
Na primer, svaki električni priključak u modernom automobilu se aktivira posrebrenim kontaktima. Srebro je potrebno kad se pali motor, otvara električni prozor, podešava sedište itd.
Cena srebra u trenutku pisanja članka
Izvor grafikona: kitco.com