Investiciono zlato i zavera brokera akcija
Prošla godina je bila jedna od najgorih za konvencionalni portfolio akcija i obveznica. Glavni indeksi tržišta akcija i obveznica su pali za oko 20%. Investitori koji su bili diversifikovani u investiciono zlato i fizičke plemenite metale prošli su mnogo bolje.
Iako to nije bila sjajna godina za tržišta zlata i srebra, oni su ostvarili blage dobitke. To se pretvorilo u ogroman učinak u odnosu na konvencionalna finansijska sredstva.
Nažalost, konvencionalni finansijski saveti i dalje drže većinu investitora 100% alociranim u finansijska sredstva sa nultom diversifikacijom u čvrstu imovinu.
Izbegavanje zlata i srebra na Volstritu služi interesima brokera i investicionih bankara, a ne klijenata koji bi imali koristi od izloženosti plemenitim metalima.
Brokeri ne vide dovoljno koristi od prodaje fizičkih plemenitih metala jer trgovinom druge imovine novac se stalno preraspoređuje i reinvestira u drugu imovinu. Svaka reinvesticija daje novu proviziju. To nije slučaj sa fizičkim plemenitim metalima. Kada broker proda investitoru fizičke plemenite metale, dobije samo tu jednu proviziju.
Ljudi koji kupuju zlato imaju tendenciju da ga ne prodaju.
Dakle, finansijske korporacije imaju institucionalnu pristrasnost protiv prodaje fizičkih plemenitih metala. Njihovi investicioni modeli alokacije sredstava zasnovani su na modernoj teoriji portfolija. Ovi modeli govore investitorima da veća alokacija na obveznice i gotovinu predstavlja manji rizik.
Međutim, to je uglavnom važilo kada su kamatne stope bile u padu, a inflacija niska. Ali ti modeli su spektakularno propali kada su kamatne stope i inflacija porasle prošle godine.
Zlato i srebro nisu u korelaciji sa konvencionalnim finansijskim sredstvima
U takvim okolnostima na scenu stupaju plemeniti metali. Investiciono zlato i srebro nisu u korelaciji sa konvencionalnim finansijskim sredstvima. Metali mogu dobiti (ili barem zadržati) vrednost u vremenima kada su druge klase sredstava na medveđim tržištima.
U stvari, cene zlata imaju tendenciju da se kreću obrnuto od poverenja investitora. Tokom stagflacije kasnih 1970-ih, tehnološkog kraha 2000-2002 i finansijske krize 2008, zlato je imalo daleko bolji učinak od portfolija koji sadrže samo konvencionalnu finansijsku imovinu.
Uprkos očiglednim prednostima uključivanja zlata u diversifikovani portfolio, finansijska industrija ne voli plemenite metale. Bankari, berzanski posrednici, agenti osiguranja i finansijski planeri nemaju koristi kada investitori diversifikuju u fizičku imovinu.
Interesi finansijskog establišmenta nisu usklađeni sa interesima pojedinačnih investitora. Da jesu, onda bi finansijski savetnici svuda zagovarali značajnu alokaciju u fizičke plemenite metale kao što su zlato i srebro.
Valutna kriza zahteva veću alokaciju investicija u plemenite metale
Koliko izdvajate za plemenite metale je na kraju individualna odluka koja zavisi od vaših životnih okolnosti, ciljeva, tolerancije na rizik i očekivanja za budućnost.
Akademske studije sugerišu da 10% ili više izdvajanja za poluge povećava performanse prilagođene riziku konvencionalnog investicionog portfolija. To znači veći ukupni prinos uz manju volatilnost.
Ako očekujete valutnu krizu tokom svog života, onda svakako treba da povećate alokaciju investicija u plemenite metale.
Vaša trenutna alokacija u poluge možda nije tako velika kao što mislite. Razmotrite svu svoju finansijsku imovinu, od brokerskih i bankovnih računa do obveznica štednje i polisa životnog osiguranja. U slučaju kolapsa valute, sva finansijska imovina bi mogli da bude u opasnosti. Da li posedujete dovoljno fizičkog novca u obliku poluga da nadoknadite taj rizik?
Važnost diversifikacije vaših poluga
Ako su sve što imate velike poluge uskladištene u trezoru banke, vaša praktična mogućnost da pristupite i potrošite svoje poluge tokom krize biće ograničena.
Trebalo bi da imate bar nešto od zalihe za hitne slučajeve sakriveno kod kuće gde je dostupno bilo kada, danju ili noću. Te zalihe bi trebalo da se sastoje od nekoliko različitih veličina poluga zlata i srebra radi maksimalne fleksibilnosti i mogućnosti razmene.
Možda ćete da izaberete čisto srebro od jedne unce ali i manje veličine. Veće poluge su korisne za skladištenje značajnijih količina bogatstva. Međutim, dodavanje poluga od pola unce, četvrt unce, jednog grama, pet ili deset grama daće vam veću fleksibilnost za razmenu, trgovinu i poklone.
Metali platinaste grupe PGM
Možda razmislite o diversifikaciji i u metale platinaste grupe (PGM). Iako proizvodi od platine i paladijuma u polugama nisu tako široko priznati ili likvidni kao investiciono zlato i srebro, postoje prednosti izlaganja PGM-ovima.
Kao retki industrijski metali koje prvenstveno koristi automobilska industrija, oni imaju svoje jedinstvene osnove ponude/potražnje.
Čak i u vremenima kada cene zlata i srebra opadaju, cene PGM-ova mogu da rastu. Sa stanovišta diversifikacije portfolija, to je prednost. To znači da možete posedovati plemenite metale koji imaju atribute privatnosti i prenosivosti zlata, ali sa atributima performanse posebne klase sredstava.
Širenje diversifikacije sa plemenitim metalima
Čak i ako spadate u manjinu investitora koji imaju značajnu alokaciju u fizičkim plemenitim metalima, verovatno možete preduzeti korake da postanete još potpunije diversifikovani.
Bilo da se radi o kupovini poluga od deset unci ili poluga paladijuma od jedne unce, širenje diversifikacije unutar portfolija plemenitih metala vas čini finansijski otpornijima.
Pozitivan početak za zlato u 2023.
Cene zlata su se u sredu stabilizovale blizu devetomesečnog maksimuma jer su strahovi od nadolazeće recesije održali povećanu potražnju za sigurnim utočištem. Cene bakra su porasle zbog očekivanja da će oporavak kineske potražnje pomoći da se nadoknadi usporavanje potrošnje u drugim zemljama.
Cene poluga su napredovale nakon pada na berzama, pošto je potražnja za plemenitim metalom nadmašila potražnju za dolarom. Sve su veća očekivanja da će Federalne rezerve usporiti tempo povećanja kamatnih stopa u narednim mesecima.
Spot cena zlata je bila na $1.937,64 za uncu, dok su fjučersi na zlato porasli za 0,2% na $1.938,35 za uncu.
Cene poluga su znatno nadmašile cene drugih plemenitih metala do sada ove godine. Investiciono zlato je poraslo za oko 6%, dok su srebro i platina pali za više od 1%.