Slabljenje dolara i čuvanje novca u zlatu
Čuvanje novca u zlatu je odličan diversifikator portfelja i potencijalna zaštita od inflacije. Ta činjenica je sada, u eri de-dolarizacije, od posebne važnosti.
Ekonomista Piter Šif je nedavno tvitovao i pozvao ljude da se oslobode svojih američkih dolara jer je sve veći broj zemalja eskalirao svoje napore da smanje svoju zavisnost od SAD i dolara. „Status rezervne valute dolara je u opasnosti, kao i američki životni standard koji zavisi od toga. Najbolji potez koji možete učiniti da ublažite svoj lični gubitak je da se oslobodite dolara i finansijske imovine denominirane u dolarima“, naglasio je on.
Globalna de-dolarizacija može da znači da će 70% svetske populacije koja je koristila dolar prestati to da radi. Dakle, vratiće se kvadrilioni dolara u SAD, a posledica toga je hiperinflacija. To dovodi do sloma tržišta akcija, obveznica i nekretnina.
Uspostavljanje digitalne valute podržane zlatom u Teksasu
U isto vreme, dva republikanska poslanika iz Teksasa, senator Brajan Hjuz i predstavnik Mark Doracio, predložili su zakone za stvaranje digitalne valute podržane zlatom. Kreatori zakona veruju da bi ova valuta mogla da bude od velike koristi kao alternativna digitalna valuta. Ona bi mogla da pruži mogućnost stanovnicima Teksasa da zaobiđu digitalnu valutu centralne banke (CBDC) koja je u pripremi.
U poslednje vreme, američki zakonodavci raspravljaju o ponovnom uvođenju zlatnog standarda, a nedavno se predstavnica Džordžije Mardžori T. Grin založila za njegovo vraćanje. Određene birokrate su takođe žestoko bile protiv stvaranja digitalne valute centralne banke (CBDC-a), a i neki političari su se isto tome protivili. Sada su dva poslanika u Teksasu predstavila nacrt zakona koji bi državi omogućio da uspostavi digitalnu valutu zaštićenu zlatom. To bi omogućilo čuvanje novca u zlatu.
„Kontrolor će uspostaviti digitalnu valutu koja je podržana zlatom tako da svaka izdata jedinica digitalne valute predstavlja određeni deo troj unce zlata koja se drži u poverenju“, navodi se u zakonu Teksasa. „Poverilac će održavati dovoljno zlata da obezbedi otkup u zlatu svih jedinica digitalne valute koje su izdate i koje još nisu otkupljene za novac ili zlato„, objašnjavaju sponzori zakona, Hjuz i Doracio.
Prethodni pokušaji uvođenja valute podržane zlatom
Zlatni standard je odavno uklonjen iz Sjedinjenih Država. Međutim, ako ovaj zakon i stupi na snagu, Ministarstvo finansija SAD možda neće odobriti pokušaj Teksasa da stvori digitalnu valutu podržanu zlatom.
Američka vlada je takođe suzbila privatne kreacije alternativnih valuta zaštićenih zlatom pošto je zatvorila sedište Liberti dolara 18. marta 2007. U to vreme, FBI je zaplenio otprilike devet tona zlata i srebro koje je podržavalo Liberti dolare.
Iste godine kada je Liberti Dolar ugašen, Američka savezna velika porota je takođe zatvorila projekat e-gold digitalne valute kojim upravlja Gold & Silver Rezerv Inc.
I, na kraju, setimo se šta se desilo sa predsednikom Libije Gadafijem koga su ubili teroristi podržani Zapadom jer je pokušao da napravi zlatnu valutu.
Čuvanje novca u zlatu je izgleda revolucionarni poduhvat.
Teksas je 14-ta država koja pokušava da uvede zlatnu valutu
Digitalnom valutom podržanom zlatom predloženom u zakonu Teksasa upravljala bi državna vlada. To je značajno. Ali, već je 13 različitih država pokušalo da stvori alternativne, državno vođene valute sa zlatom u poslednjih 14 godina. Svi ovi pokušaji su bili neuspešni.
Predložena digitalna valuta podržana zlatom u Teksasu bi se držala u povereničkom fondu pod kontrolom državnog kontrolora. U zakonu se navodi da „određeni novac i depoziti koji se drže u povereničkom fondu ne podležu zakonskoj aproprijaciji“. Štaviše, zakonodavci Teksasa napominju da će „uspostavljanjem digitalne valute, kontrolor uspostaviti način da osigura da osoba koja drži digitalnu valutu može lako da prenese ili dodeli digitalnu valutu bilo kojoj drugoj osobi elektronskim putem“.
Ostaje da se vidi, da li će država Teksas uspeti u ovom pokušaju.
Šta posedovati kada dolar i fiat valute propadaju
Plemeniti metali su vekovima korišćeni kao oblik valute. Čuvanje novca u zlatu je takođe i hiljadugodišnja tradicija.
U vremenima ekonomskih ili političkih previranja, na plemenite metale se uvek gleda kao na sigurno utočište. Investitori se obično okreću zlatu kada su zabrinuti da će inflacija narušiti kupovnu moć njihovih papirnih novčanica.