Srebro

Cena srebra – pokušaj jačanja osnove

5 / 5 Ukupno: 1

Cena srebra ostaje pod pritiskom nakon objavljivanja najvećeg dnevnog gubitka u dve nedelje.

Cena XAG/USD se borila za jasne smernice na nedeljnom minimumu od oko $21,50 rano u četvrtak. To je nakon što je doživela najveći dnevni pad u poslednje dve nedelje.

 XAG/USD je kod za cenu srebra u dolarima.

Cena srebra: dnevni grafikon

Cena srebra - pokušaj jačanja osnove

Tržište srebra je pokazalo neke znake života tokom trgovačke sesije u ponedeljak, uprkos početnom povlačenju. Nivo od $22 trenutno deluje kao značajan otpor i mogao bi da izazove poteškoće ako cena nastavi da raste. 

Ako nivo od $22 bude probijen, može da se očekuje potencijalno pomeranje na nivo od $22,50. To je takođe oblast gde je bio otpor u prošlosti. Nivo od $22,70 je takođe granica na kojoj možemo očekivati otpor.

Negativna korelacija između cena srebra i dolara

Investitori zainteresovani za tržište srebra treba da obrate veliku pažnju na američki dolar.  Obično postoji negativna korelacija između ova dva sredstva.

Međutim, to ne mora nužno da bude slučaj. Na kraju krajeva, srebro je i industrijski metal, tako da posebna pažnja mora da se obrati i na to da li će za njim postojati značajna industrijska potražnja. 

Tačno je da se ekonomsko usporavanje negativno odražava na srebro. Međutim, postoji i kontraargument da trgovci možda koriste ovaj plemeniti metal za zaštitu od inflacije. Ovo je sada deo glavnog problema sa srebrom jer postoji toliko mnogo različitih pokretača na njegovom tržištu. 

Važno je imati na umu da je srebro izuzetno nestabilno tržište i u okolnostima najboljih uslova.  Cena srebra može značajno da varira. Stoga su investitori veoma obazrivi sa svojim pozicijama u srebru. 

Međutim, u poslednje vreme, tržište srebra je bilo izuzetno bikovsko. Stoga se čini da je ovo odlična prilika za trgovce da steknu neku vrednost na tržištu.

Rastući troškovi zaduživanja će ekonomiju gurnuti u recesiju

Pre samo sedamnaest dana zlato je izgledalo kao da će da se vrati na nivo od $2.000 za uncu a srebro na $25 za uncu. Od tada se čini da su zlato i drugi plemeniti metali pod pritiskom jer ekonomski podaci nastavljaju da podržavaju agresivni stav Fed-a. Ta agresivna politika vodi ka jačem američkom dolaru i ka rastu prinosa na trezorske obveznice. 

Ipak, iako Fed možda želi da održi svoju agresivnost, realnost je da se ekonomija već usporava. I bez obzira na to koje karte drže u rukavu, na kraju će morati da popuste da bi sačuvali obraz.

Iako Fed ima za cilj da ostane fokusiran na vraćanje na ciljnu inflaciju od 2%, verovatnoća da se taj cilj postigne u ovom novom globalnom okruženju je nula. 

Pojačane geopolitičke tenzije i nepredvidivi vremenski obrasci guraju cene osnovnih roba ka dugotrajnim višim nivoima. Ovi rastući troškovi će na kraju da podignu cene svih dobara i usluga, a ti troškovi će navesti potrošača da se više zadužuje. Rastući troškovi zaduživanja će gurnuti ekonomiju u recesiju u kojoj će politički lideri vršiti pritisak na Fed da preokrene svoju agresivnu politiku. 

Zato ulaganje u sredstva kao što su zlato i srebro u ovim okolnostima ima smisla. Treba iskoristiti prednost nedavnog pada. 

Ako se nivo otpora slomi, cena srebra može da nastavi da raste

Sve u svemu, tržište srebra je nedavno pokazalo znake života. Ako se nivoi otpora slome, ovaj plemeniti metal može da nastavi da raste u vrednosti. Tržište je ipak nestabilno, tako da investitori treba da zadrže razumne pozicije. 

Negativna korelacija sa američkim dolarom daje mogućnost da će srebro imati koristi od rasprodaje dolara. Zbog toga bi trgovci trebali pažljivo da prate kretanje dolara jer ono ukazuje na potencijalne promene cena na tržištu srebra. 

Takođe, cena srebra ima visoku korelaciju sa onim što se dešava sa zlatom. To znači da treba obratiti pažnju na žuti metal kako bi se dobila ideja o ukupnom kretanju tržišta. Srebro je ipak mnogo volatilnije a tako i opasnije.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *