ZlatoFinansijska kriza

Promene u ceni zlata – Izaziva Rusija zaobilaženjem sankcija

5 / 5 Ukupno: 1

Promene u ceni zlata (Andrju Maguair – Britanski trgovac robom / broker i uzbunjivač)

https://www.youtube.com/watch?v=xjkvokJysAQ

https://www.youtube.com/watch?v=L6RvcrhiVyY

U svom izlaganju Andrju Maguair izražava veliku zabrinutost za budućnost celokupnog globalnog trgovinskog sistema. Zbog ubrzanih promena u globalnom monetarnom sistemu. On upozorava da je taj sistem napadnut i da treba razgovarati o tome. Uprkos pokušajima zapadnih finansijskih čelnika da medijski utiču na istinito stanje stvari.

Po njemu, tri faktora će uzrokovati reevaluaciju na tržištu zlata kao nikad do sada zbog ruskog pokretanja ‘nuklearne zlatne opcije’:

 

1. Formalno lansiranje rublje koja je vezana za zlato.
rusija-zaobilazenjem-sankcija-izaziva-velike-promene-u-ceni-zlata

Ovo je glavni događaj. Povećana potražnja za rubljama će pojačavati kurs RUB/USD što će zauzvrat ojačati zlato, a kad bi Rusija prihvatila plaćanje nafte i gasa fizičkim zlatom, onda bi došlo do još veće promene u ceni zlata. U isto vreme, ovim potezom je dolar ‘odsečen’ iz ovih transakcija i trgovci neće više morati da svoj profit stavljaju u američke obveznice. I druge valute koje su blisko vezane za dolar poput britanske funte, kanadskog i australijskog dolara će pretrpeti udarac što će rezultirati velikom volatilnošću na trenutnim tržištima.

Takođe ovaj ruski model prodaje strateških sirovina može da bude primer koji će da slede druge nacije sa različitim političkim stavovima i valutama. Ovaj model će svakako umanjiti trgovinu u dolarima i smanjiti fond kapitala koji se reciklira kroz američke obveznice, a i razotkriće opasno stanje kreditne sposobnosti američkih korporativnih i državnih obveznica.  Očigledno, sve zemlje BRIKS-a i evroazijske zemlje takođe veoma pažljivo prate sve ovo. Ako se bliži pad američkog dolara, sve ove zemlje će želeti da njihove valute budu korisnici novog multilateralnog monetarnog poretka.

Treba naglasiti da ova tektonska promena smanjivanja upotrebe dolara još nije uračunata u cene zlata, srebra i drugih roba.

 

2. Rastuća rublja vezana za cenu zlata

Oteće likvidnost iz papirnog novca i odneti je u fizičku sferu. Taj proces se očekivao ali se sada ubrzava. Trenutno se formira velika grupa kupaca koja će krenuti u potragu za fizičkim zlatom za plaćanje gasa (stvarne robe), a koje bi moglo biti uzrok rasturanja tržišta papirnog zlata LBMA i Komeks-a (u Londonu i Njujorku) koje je zasnovano na sintetičkoj i delimično podržanoj gotovini.

 

3. Pokušaji zvaničnika da intervenišu u stanje odnosa berzanskog para dolar/rublja

RUB/USD da bi obuzdali cenu zlata. Ali, prema Andrjuovoj proceni, ovo neće uspeti.

On navodi da jedini način da se spreči urušavanje trenutnog sistema je da se cena papirnog zlata uklopi sa cenom realnih fizičkih zlatnih resursa. Drugi način bio bi ukidanje sankcija, što nema trenutno izgleda da će da se desi.

Reevaluacija zlata i Banka međunarodnog poravnanja (Bank for International Settlements BIS)

BIS zahteva od svih banaka da se pridržavaju NSFR (Net Stable Funding Ratio) standarda koji zahteva da banke imaju dovoljno stabilnih fondova da pokriju trajanje dugoročnih sredstava.

Jedna od tih mera je da se banke primoravaju da uravnoteže spot cenu zlata sa fizičkim zlatom.

Andrju kao primer navodi mart 2020. kada je razlika u ceni papirnog i fizičkog zlata bila oko $100 i kako se tada razmatralo da će ta razlika dostići i $1000 da bi se onda pronašla uravnotežena cena.

Istina je da se izdaje mnogo više zlatnih fjučers ugovora na Komeks-u nego što ima zlata kao podloge. To se ne smatra problemom jer se razlike obično izmire gotovinom. Međutim, ako banke osete da se povećava potražnja za fizičkim zlatom i da fjučers ugovori više nisu profitabilni, onda će ograničiti broj tih ugovora i prodavati ih po većoj ceni.

Andrju isto smatra da će sve ovo izazvati bankrot svih banaka koje se finansiraju parama poreskih obveznika.

 

Zaključak

Ovo sve izgleda kao početak kraja 50-godišnjeg sistema i rođenje novog multilateralnog monetarnog sistema podržanog zlatom i robom. Okidač je bilo zamrzavanje ruskih deviznih rezervi. Mnoge zemlje u svetu kao što su Kina i zemlje izvoznice nafte mogu sada da osećaju da je vreme za prelazak na novi pravedniji monetarni sistem. To nije iznenađenje, o tome se raspravlja godinama.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *