Cena zlata nastavlja da jača
Cena zlata je porasla preko $2.000 na početku nedelje, ali je nakon toga izvršila duboku korekciju. Međutim, iznenađenje Federalnih rezervi u kombinaciji sa pogoršanim tržišnim raspoloženjem pomoglo je zlatu da povrati svoju snagu u drugoj polovini nedelje.
Investitori će sledeće nedelje pomno da prate globalne prinose. Ali, svi su izgledi da će plemeniti metal da nastavi da sija usred previranja u globalno finansijskom sektoru.
Sećanja na globalnu finansijsku krizu ponovo su se pojavila u poslednjih nekoliko nedelja. Finansijska tržišta su potresla najgora previranja u bankarskom sektoru od 2008. Da li su Federalne rezerve SAD prinuđene da se fokusiraju na finansijsku stabilnost, napuštajući tako svoju borbu protiv inflacije, ostaje da se vidi.
Cena zlata ima koristi od pada prinosa
Do sada je reakcija tržišta išla u različitim pravcima. Ipak, zlato se oporavljalo jer je imalo koristi od pada prinosa i od potražnje za sigurnim utočištem. U međuvremenu, energetski sektor slabi zbog zabrinutosti za ekonomski rast, iako potražnja u Kini pokazuje znake ubrzavanja.
Neuspeh banke Silicijumske doline i problemi u Credit Suisse-u su izazvali burne aktivnosti na svim tržištima. Posebno se uzdrmalo tržište obveznica koje sve drži na okupu. Odgovor na ove događaje bio je pad prinosa američkih obveznica. Uz to, došlo je do oštrog prilagođavanja budućoj putanji kursa SAD i potražnje za bezbednim utočištem u japanskom jenu i zlatu.
Federalne rezerve biraju između finansijske stabilnosti i očekivanja tržišta
Ostaje da se vidi da li će Fed biti prinuđen da se fokusira na finansijsku stabilnost, napuštajući time svoju borbu protiv inflacije. Nakon povećanja stope od strane Fed-a na 5%, tržište sada očekuje smanjenje stope za 150 baznih poena pre maja sledeće godine.
Situacija na tržištu zahteva neminovno smanjenje kamatnih stopa. Ona naglašava bol koji se trenutno nanosi, ne samo bankama zbog smanjenja likvidnosti, već i potrošačima koji su suočeni sa višim troškovima zaduživanja. Sve ovo utiče i na sektor nekretnina koji doživljava sve veće bolove i mogao bi da bude sledeća žrtva.
Sektor plemenitih metala porastao za više od 9%
U međuvremenu, cena zlata se oporavila jer je imala korist od pada prinosa. Oštra korekcija zlata i srebra tokom februara dovela je do značajnog smanjenja bikovskog trenda. Iznenadno poboljšanje tehničkih izgleda podržalo je novu kupovinu.
Sektor plemenitih metala je ovog meseca porastao za više od 9%, a zlato i srebro su dobili na snazi nakon februarske korekcije. Retko se vidi podrška iz toliko različitih uglova koja se pojavljuje u isto vreme. To povećava izglede za još više cene u narednim mesecima.
Cena zlata podržana padom dolara
Zlato, koje je osetljivo na dolar, podržano je padom dolara od 3,5% i kolapsom prinosa dvogodišnjih drzavnih obveznica SAD. Takođe je podržano promenom izgleda za fondove američkog Fed-a sa dodatnih 100 baznih poena povećanja (25 poena prošle nedelje). Podrška isto dolazi od očekivanja smanjenja stope od 150 baznih poena pre maja sledeće godine.
Ove promene su zaista istorijske. One su izazvale snažan odgovor na kupovinu od hedž fondova koji su bili neto prodavci zlata tokom februarske korekcije. Sektor fondova kojima se trguje na berzi, koji je zabeležio prodaju od 465 tona tokom proteklih jedanaest meseci, konačno je video povratak kupaca. Međutim, kupljeno je samo 33 tone tokom poslednjih nekoliko nedelja. To naglašava trenutni nivo nedovoljnog ulaganja u zlato.
Izgledi za zlato i srebro i dalje ostaju dobri
Cena zlata se brzo vratila na $2.000 po prvi put u godini, dok je skoro dostigla rekord u odnosu na evro. Gledajući unapred, izgledi za zlato i srebro i dalje ostaju dobri. Oni su podstaknuti padom prinosa i potražnjom za sigurnim utočištem izazvanim zabrinutošću za sektore bankarstva i nekretnina. Trajni proboj ka i iznad prošlogodišnjeg rekordnog nivoa od $2.070 neće da nastupi sve dok tržište ne oseti da su stope dostigle vrhunac.
Imajući to na umu, investitori u zlato treba da se fokusiraju na akcije i saopštenja Fed-a kao i na pristigle ekonomske podatke. Posebno su važni oni koji se odnose na inflaciju.